Lessonly Pricing: Features, Costs and Top LMS Alternatives

Lessonly is a cloud-based learning management system (LMS) that lets companies build and deliver training content, and track learning performance. It has an intuitive interface with drag-and-drop authoring tools and custom branding options.

We’ve reviewed Lessonly in the past and compared it with other learning management systems in terms of features, costs and other attributes. This post will focus on Lessonly’s pricing plans and prices of its alternatives.

How Much is Lessonly?

Lessonly bases its pricing on the pay-per-learner approach that’s common with many LMSs. There are four subscription plans (prices are listed as monthly, though they’re billed annually):

Basic: The Basic plan is $300 per month and covers up to 20 learners. It includes these features:

  • Unlimited lessons
  • Ability to build, share and track content
  • Ability to add groups and build courses

Plus: The Plus plan costs $750 a month for up to 75 learners. There is an $1,000 onboarding fee. This plan covers all the features in the Basic plan plus:

  • Client experience manager
  • User roles
  • Custom branding
  • Webhook
  • Resource lessons
  • PDF exporting
  • Learning library
  • Integration to Slack

Growth: The Growth plan is $1,250 per month and covers up to 200 learners. There is a $2,000 onboarding fee. In addition to all features of the Plus plan, the Growth plan includes:

  • Automation
  • Single sign-on
  • Application program interface (API)
  • Advanced learning library
  • Integrated screen recording

Enterprise: The Enterprise plan is for companies with over 200 learners. Pricing is not available for this plan, so you’ll have to contact Lessonly for a quote. The plan includes all features of the other three plans, plus custom integration and custom content.

Top Alternatives to Lessonly

We’ve compared Lessonly to two other vendors in terms of pricing. Here are two alternatives that have similar pricing tiers, but lower subscription costs (and no onboarding fees).

Litmos: Litmos offers two subscription plans. First, there’s the Pro plan that costs $3 per user per month for 150-500 active learners and $2 per user per month for up to 1,000 learners. So, a company with approximately 150 users will pay about $450 a month. The Pro Plan has many features, including phone and email support, learning paths, content creation, reporting and more. Second, there is the Salesforce plan, which is priced at $5 per user per month (for 150 to 500 users) and $4 per user per month (for up to 1,000 users).  As the name implies, the plan is for companies that use the Salesforce solution.

Spoke: Unboxed Technology includes three pricing plans for its Spoke solution. The Small plan costs $799 for up to 500 users and the Medium plan is $1,499 a month, which covers up to 1,000 users. For companies with over 1,000 users, there is the Enterprise plan. Unboxed doesn’t provide pricing for the Enterprise plan, so you’ll have to contact the vendor directly for a quote. Regardless of the plan selected, the client gets the same amount of features.

Takeaways

For the costs companies pay, Lessonly provides many features, even in its Basic plan. However, it’s not the only LMS solution on the market. Head over to our Reviews page for detailed reviews of over 30 LMS solutions.

You can also download our LMS Comparison Guide where we’ve broken down all the top LMS solutions based on core features and shortcomings in our comprehensive spreadsheet.

If you need more information on LMS solutions in general, our buyer’s guide can help. In it, we detail the benefits, features and what to look for when purchasing a solution.

7 Critical Questions To Ask A Potential LMS Vendor

Choosing a LMS vendor is all about finding the right fit. Download our free whitepaper to make sure you're asking the right questions.Download Now

Speak Your Mind

*